вторник, 6 августа 2019 г.

פלי פישינג בישראל
אם יש בארץ כלשהי נחלים הרריים, ניתן לדוג בה בשיטת הפליי פישינג. בישראל מקורות מים דלים, יש שניים-שלושה נחלים סך הכול, אך הנחמה הגדולה היא שכאן ניתן לדוג בפלי פישינג כל השנה.
יש מספר אגדות אורבניות על פליי פישינג: האחת – זה יקר מאוד. יש לי מאמר שנוקב את סדרי הגודל של מחירים וגם נותן עצות כיצד לחסוך על רכישת הציוד, אך לגוף העניין, כל ענף דיג חובב היום מצריך השקעה ראשונית ניכרת, ומוטב שהיא תהיה הוגנת מראש, מאשר תבוא רק אחרי שהדייג החובב בזבז כמה מאות דולרים מכספו בניסיונות למצוא דרכי קיצור.


ציוד פליי פישינג טוב יאפשר לקלוט בהצלחה רבה את טכניקת ההטלה, יהפוך את הדיג להנאה וציוד באיכות ירודה ברוב המקרים יביא את הדיג חזרה למקום ממנו בא – ספינינג או אף גרוע מזה – "בוס". ציוד פליי טוב כמו גיטרה טובה – אתה רוצה להתקדם, קנה ציוד שיוכל להכיל את ההתקדמות שלך. בשלהי הדברים אומר:הטעם המר של האיכות הירודה נשאר הרבה אחרי שהמתיקות של המחיר הנמוך מתפוגג. 
ובכן, חכת פליי שמתאימה למים מתוקים בישראל היא חכה מספר 3, באורך של 7’6”-8’4”. חכה טובה חדשה תעלה בסביבות 300 דולר והגלגלת בסביבות 150 דולר (היא צריכה לאזן טוב את החכה ולא משתתפת לרוב בדיג עצמו, אלא משמשת אך לאחסון החוט. החוט יעלה כ-100 דולר וישמש אתכם כמה שנים טובות. זה בגדול הכול, את זבובונים מוטב לקשור לבד, אך אם מישהו מוכן לקנות מוכן זה עניין של דולר-שניים לפיתיון. להשוואה ניתן להעריך כמה כל דמוי ספינינג עולה והאבדן השנתי של דייג ממוצע מכה את הסכום שנקבנו לעיל מספר מונים. 
האגדה השנייה היא שהשיטה קשה מדי – הכול עניין של קוורדינציה שמטבע הדברים אמורה להיות סבירה לדייג אקטיבי ויכולת ללמוד.
האגדה השלישית מונה סדרה של תנאי דיג כמעט בלתי אפשריים שרק בהם ניתן לתפוס משהו בפליי פישינג ועל זה נאמר: אילו שטויות מדהימות! דגתי בפליי בארצות שונות, באגמים, בים, בנחלים, עם זרם חזק, כמעט ללא זרם – ותמיד תפסתי. קשה לתפוס רק היכן שבני אדם מתייחסים לטבע בברבריות וקוטלים את כל מה שבא ליד מבלי לחשוב על מה הילדים שלהם ידוגו? ביתר המקומות דיג בפלי הוא היעיל ביותר שמאפשר להשתמש במגוון רחב מאד של דמויים. 
בארץ הנחל העיקרי לדיג בפלי פישינג הוא ירדן, בתקופות בהן לא כל 12 שבטי ישראל עומדים עם המחנות שלהם על גדותיו המסכנות (לא בפסח ולא בסוכות ולא בחופש הגדול). 
להבדיל מהתיאורים הציורים של תנ"ך, נחל ירדן כמעט עוצר מלכת בקיץ שחון ובשיא גשמי הברכה של החורף זורם במספר פלגים צרים בשפך. 
צבע המים בנחל ירדן בוצי רוב הזמן, ואפילו כשהמפלג נמוך, המים אינם צלולים. לכן השיטה הצ'כית כל כך פופולרית בנחל ירדן – עמוד כמעט על ראשו של הדג ותפוס אותו. יחד עם זאת, מי שבקיא בשיטות מתוחכמות יותר, יתפוס דג גם עם זבובון "יבש", צף על פני המים או עם זבובון "רטוב" קלאסי. 
בכלל, אחרי שהכרתי דייגים מאוסטריה, דנמרק, סלובניה ושבדיה, גיליתי, שעבור מי שגדל על גדות הנחל אין "עונה מתה" – יש "תנאים מעולים"או "תנאים מאתגרים" לדיג, כלומר, דגים כל השנה (במידה ואין איסור דיג תקופתי).
בישראל, לצערי, לא קיימים איסורים כאלה ורגולציה (מלבד איסור על דיג בכינרת באביב ונאכף בכי רע). רבים סבורים שאי אפשר לתפוס דג במים מתוקים מנובמבר עד מרץ, אך זה לא נכון. אם מכירים את השיטות, את מגוון החרקים ואת המקומות הנכונים, ניתן לתפוס דג בארץ כמעט בכל יום בשנה).

עם איזה זבובון לדוג?
נימפות
כשדגים עם נימפות, יש להתחשב במאפיינים המיוחדים של נחלי הארץ והמים העכורים שלנו. ניתן לבחור נימפות יחסית גדולות עם ראש נוצץ, בגדלים 10-16. כל הנימפות הקלאסיות, GoldHeadPrince, PheasantTail, עובדות. ביוני-אוגוסט היו לי תפיסות יפות עם Higa's SOS nymphונימפות צ'כיות רגילות שמדמות נימפות של שעירי כנף (שם מדעי: Trichoptera, שעירי כנף היא סדרה של חרקים בעלת כ-12,000 מינים, הדומים לעשים והם קרובי משפחה של העשים והפרפרים). הנימפות האלה לפעמים בונות לעצמן בית מחתיכות קטנות של עץ, גרגירי חול וחומרי בניה אחרים, אך הסוג הנפוץ בארץ, כמו רבים מאתנו, לא הצליחו כנראה לבנות לעצמם בית ומטיילים במים "ערומים".  
זבובונים רטובים
מעריצי זבובונים "רטובים"קלאסיים יפיקו הנאה מרבית מתפיסה של בנית גדולת קשקשים עם MarchBrown #12-14, או קלאסיקה נוספת - Alexandra. ניתן לתפוס עם הזבובונים האלה גם בכינרת (אמנונים וטברנונים). 
זבובונים יבשים
זבובונים יבשים הם לגמרי התחום שלי, אני דג איתם 99% מהזמן. הבחירה בזבובון זה או אחר היא בדרך כלל פועל יוצא של יציאת הפרפרים מסוג מסוים בזמן הדיג או הימצאות של צרצרים או חגבים מסוגים מסוימים בדשא הגובל בנחל. 
בדרך כלל באביב יש יותר תפיסות עם דמויי "מצנח" – כגון Paradun בצבעי זית או חום בהיר על הקרסים #16-20 ובאמצע הקיץ עדיפויות הדגים נוטות לכיוון הדמויים עם כנפיים צמודות שצורת בית בגב, ביניהם ElkCaddis#16-20הרגילים, או אותה התבנית איך עם נוצות CDC. והחביב עליי ביותר, כמובן, Stimulator, שיש לי בקופסה מהם כמעט בכל גודל, מ-#4 עד #24. ההימור הבטוח ביותר לישראל הוא #14-16.
פלי פישינג הוא שיטה אינטלקטואלית ואלגנטית. אני מאחל הצלחה לכל החובבים ומתעניינים בארץ. אנא השתמשו רק בקרסים ללא זימים ושחררו את כל השלל – מלבדנו אין מי שידאג לאוכלוסיית הדגים המוגבלת בלאו הכי. אפשר בהחלט לממש את היצר שלנו לציד מבלי להרוג: תפסת - שחרר. 

Комментариев нет: